O nás
NeoKlasik orchestr (nko) je pražské hudební těleso, které v roce 2020 založil dirigent Václav Dlask. Název orchestru se opírá o předponu „neo“ představující moderní a inovativní pohled na klasickou hudbu s respektem k tradičním hodnotám starých stylů a kulturně-historických epoch. Dramaturgie nko se specializuje na neoklasicismus a další hudební styly 20. – 21. stol., které odkazují na dobové styly a formy. Koncerty, které pořádá, nabízejí široké možnosti interpretace klasické hudby napříč mnoha uměleckými směry (neobaroko, neoklasicismus, neoverismus neoimpresionismus, neofolklorismus a další).
Naše koncerty
Prvním uměleckým počinem NeoKlasik orchestru byl projekt NeoMartinů, který ve více než 15 koncertech představil souborné neoklasicistní dílo Bohuslava Martinů. Jeho významnou součástí byla také operní inscenace Zpráva o stavu neživém z roku 2022 (G.C.Menotti: Telefon – česká premiéra, B. Martinů: Slzy nože, S. Barber: A Hand of Bridge – česká premiéra).
Orchestr se rovněž soustředí na soudobá neoklasicistní díla, z nichž převážná část byla nastudovaná ve světové premiéře. Proběhl např. Mini-NeoKlasik koncert se zaměřením na díla soudobých polských skladatelů, dále koncerty k jubilejnímu výročí Igora Stavinského a Jeana Française. Významným projektem nko je také NeoKlasika dětem nabízející kulturní a vzdělávací akce pro děti. V minulosti se uskutečnil Koncert ke 100. výročí narození Ilji Hurníka s pohádkovými melodramy pro děti (I. Hurník: Muzikanti, Příběhy jedné kapely), dále koncerty zavádějící novou vánoční tradici s Dětskou mší vánoční od Jaroslava Vodrážky. V rámci tohoto projektu umělecký tým nko sestavuje program s novými koncertními díly, která jsou určena dětem jakožto sólovým hráčům.
Dramaturgie orchestru
Cílem nko je nejenom vyhledávat spojovací můstky mezi autory a jejich díly, ale také propojovat hudbu s literaturou, tancem a různými oblastmi výtvarného umění. Pravidelně organizuje pěvecké koncerty zahrnující písně ze sbírky Slovanstvo ve svých zpěvech, jejichž autorem je malíř a etnomuzikolog Ludvík Kuba. V roce 2024 proběhne česká premiéra komorní opery Café Kafka, která upozorní na významný vztah spisovatele Franze Kafky s pražskou kavárnou Café Louvre. NeoKlasik orchestr také zahájí 1. ročník Festivalu Mánes, který v rámci Roku české hudby připomeneme hned trojí výročí členů Hudební skupiny Mánesa. Festival bude taktéž možností pro dlouhodobou spolupráci se Spolkem výtvarných umělců Mánes, která obnoví umělecké hodnoty Hudební skupiny Mánesa.
Členové orchestru jsou taktéž pravidelně zváni na zahájení výstav, můžeme uvést kupříkladu pravidelnou spolupráci s Galerií Ludvíka Kuby v Poděbradech a také s Galerií Kooperativy. Stejně tak se s nadšením účastní benefičních akcí k obnově kulturních památek a pravidelně koncertují v domovech seniorů a přispívají tak k jejich aktivizaci.
Projekty "In memoriam"
Významnou dramaturgickou linii tvoří projekty připomínající historické události 20. století, jejichž otisk můžeme nalézt v umělecké tvorbě některých skladatelů. V roce 2021 vystoupil NeoKlasik orchestr na pietním aktu In memoriam Babí Jar k 80. výročí masakru Židů v rokli Babí Jar. Připomínkový koncert proběhl ve spolupráci s Velvyslanectvím Ukrajiny a Federací židovských obcí v ČR a byla v rámci něj provedena Šostakovičova 14. symfonie. Rok poté proběhl mezinárodní projekt In memoriam Lidice, na kterém participovali němečtí umělci za podpory Česko-německého fondu budoucnosti a Velvyslanectví Spolkové republiky Německo. Zazněla zde například kompozice Řecký památník Lidicím od Mariose Christou. Posledním výrazným uměleckým počinem NeoKlasik orchestru byla realizace mezinárodního projektu In memoriam Terezín-Osvětim, který se uskutečnil v Jízdárně Terezín za přítomnosti zástupců kulturních institucí a Velvyslankyně Státu Izrael Anny Azari. Součástí programu byla mimo jiné 3. symfonie „Žalostných písní“ od H.M.Góreckého. Tyto tři výše zmíněné projekty byly doplněny o doprovodný program ve formě výstav, či komentovaných prohlídek.
Účast na festivalech
NeoKlasik orchestr se také od roku 2022 zúčastňuje celoročně pořádaných tuzemských festivalů a jiných kulturních událostí, které obohacuje svou výjimečnou dramaturgií a programem jednotlivých koncertů. Daří se mu tak seznamovat jejich návštěvníky s ne tak často uváděnou hudbou. Z festivalů můžeme zmínit např. Haydnovy hudební slavnosti (2022), Dny soudobé hudby (2022, 2023), Melodramfest (2022, 2023), Břevnovská hudební setkání (2022), Koncert na Den památky obětí holocaustu v Senátu ČR (2023), Hudební festival Antonína Dvořáka (2023), Smetanovské dny (2023), Musica non grata (2023), Koncert k 80. výročí deportace kutnohorských Židů do Terezína (2023), Hudební festival Ludwiga van Beethovena (2024), Poznat Martinů (2024) a další.
Spolupráce s umělci
V NeoKlasik orchestru se snažíme o propojení mladých talentovaných umělců, a to studentů hudebních vysokých a středních škol s renomovanými umělci. Z nedávných spoluprací (i těch zahraničních) můžeme uvést koncerty s Petrem Nouzovským, Kristinou Nouzovskou Fialovou, Matoušem Pěruškou, Ondřejem Bernovským, Vojtěchem Spurným, Tamarou Morozovou, Josefem Kovačičem, Adamem Dvořáčkem, Justinou Khil, Alexanderem Ebertem atd. Na našich koncertech se aktivně podílí i samotní skladatelé, kteří nabízí orchestru, ale i samotným interpretům unikátní zážitek nejen na umělecké, ale i osobní rovině. Z takových spoluprací lze připomenout tu s Karlem Pexidrem, Mariosem Christou, Jiřím Temlem, Jiřím Bezděkem, Haštalem Hapkou, Holmerem Beckerem, Pavlem Trojanem a se členy Společnosti českých skladatelů.