NeoFolk Martinů /Praha/

Datum

29. 4. 2023

Začátek

od 19:30

Vstupné

základní – 200 Kč
studenti a senioři – dobrovolné (rezervace na goout)

Pořadatel

NeoKlasik orchestr z.s.

Popis koncertu

Koncert NeoFolk Martinů představí skladatele Bohuslava Martinů a jeho dílo inspirované českým a moravským folklórem.

Program otevře cyklus tanců Les Rondes, které sám Bohuslav Martinů označoval střídavě za moravské či české tance. Poté bude následovat hlavní část programu – písňový cyklus Nový Špalíček na texty moravské lidové poezie, v úpravě Jiřího Temla.
Jelikož je často za tvůrce folklorní hudby považován i Leoš Janáček, rozhodli jsme se do programu zařadit také jeho Concertino. Toto komorní dílo zachycuje přírodu a prostředí lesních zvířat. Zcela nově ho však budete moci slyšet v melodramatické verzi, která obsahuje texty samotného skladatele. Ty popisují každou větu a dokreslují tak pohádkový příběh, který je pro Janáčkovu hudbu typický.
Zazní také píseň Leden skladatelky Vítězslavy Kaprálové na text básně V. Nezvala. Nebude chybět ani výběr písní ze sbírky Slovanstvo ve svých zpěvech od etnomuzikologa a malíře Ludvíka Kuby, který by v tomto roce oslavil 160 let.

Koncert NeoFolk Martinů zahájí projekt NeoMartinů 2023, který naváže na úspěšné koncertní řady NeoMartinů z předchozích let. Hlavní myšlenkou tohoto projektu je představit posluchačům souborné neoklasicistní dílo Bohuslava Martinů.

Program:
Bohuslav Martinů: Les Rondes, H 200
Bohuslav Martinů / Jiří Teml: Nový špalíček, H 288
Vítězslava Kaprálová: Leden
Ludvík Kuba: Slovanstvo ve svých zpěvech /výběr/
Leoš Janáček: Concertino

Interpreti:
Václav Dlask a Jan Mára /hudební nastudování/
Tamara Morozová /soprán/
Anna Moriová /mezzosoprán/
Adam Dvořáček /klavír/
NeoKlasik orchestr

Partneři koncertu