NeoRomantik Martinů

Datum

25. 5. 2023

Začátek

od 19:30

Vstupné

základní – 200 Kč
studenti a senioři – dobrovolné 

Pořadatel

NeoKlasik orchestr z.s.

Popis koncertu

Koncert NeoRomantik Martinů představí české skladatele a jejich díla inspirovaná romantismem, v nichž je láska zobrazena jako hlavní motiv jejich představ a fantazií.

Program budou tvořit především písně a písňové cykly, které si pohrávají s formami nenaplněné, opětované, vášnivé či vyhaslé lásky.

První část programu zahájí Bohuslav Martinů, jehož raná tvorba tvořila úctyhodnou sbírku písní klasického romantického stylu. Zazní písně V noci a Mrtvá láska, které skladatel věnoval pěvkyni Národního divadla Olze Valouškové. Písně budou poprvé provedeny v upravené orchestrální verzi skladatele Jiřího Temla. Z předchozí řady NeoFolk Martinů uslyšíte znovu i Nový Špalíček, písňový cyklus na texty moravské lidové poezie.

V druhé části programu zazní Pět romantických písní pro vyšší hlas a smyčcový orchestr na slova R. M. Rilkeho, kterého s velkým respektem uznával Viktor Kalabis. Rilkeho hluboký vztah k poezii a procítěné filozofii byl pro skladatele při kompozici písňového cyklu zcela zásadní. Kalabis zde využil Rilkeho vícestranný pohled na lásku.

Program zakončí Suita pro smyčcový orchestr skladatele Leoše Janáčka, dílo které se nese v duchu neoromantickeho stylu po vzoru Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany.

Program:
Bohuslav Martinů (arr. Jiří Teml): Nový špalíček
Bohuslav Martinů (arr. Jiří Teml): Mrtvá láska, V noci – SVĚTOVÁ PREMIÉRA
Viktor Kalabis: Pět romantických písní o lásce
Leoš Janáček: Suita pro smyčcový orchestr

Interpreti:
Tamara Morozová /soprán/
Anna Moriová /mezzosoprán/
Václav Dlask /dirigent/
NeoKlasik orchestr

Partneři koncertu