Pietní akt In memoriam Lidice

O projektu

Projekt In memoriam Lidice vznikl z přesvědčení o nutnosti připomínání tragédií 20. století za účelem jejich udržení v kolektivní paměti společnosti. Jako jakési výstrahy, která je v dnešní době bohužel stále aktuální. Uplynulo již přesně 80 let od lidické tragédie.
Touto pietní akcí jsme chtěli připomenout osudy lidí, které událost násilně zničila a nenávratně změnila. Koncert byl jakýmsi pietním aktem – modlitbou k uctění památky obce Lidice a jejích obyvatel.
Součástí akce byla také tematická výstava z fondu Památníku Lidice a pietní instalace, vytvořená ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum.
Program odrážel tragický scénář události vyhlazení Lidic. Koncert zahájil Řecký památník Lidicím, v němž skladatel Marios Christou vyjadřuje silné pohnutí, které cítí z hrůzy událostí v Lidicích. Poté zazněla přepracovaná verze Intermezza od německého skladatele Holmera Beckera, které zazněla na koncertě jako světová premiéra. Celý program zakončila skladba Benjamina Brittena Serenáda pro tenor, lesní roh a smyčcový orchestr, která zpracovává imaginativní téma večera a klidu, jehož nesnesitelná hlasitost však přináší zlověstnou předtuchu.

Záznamy z koncertu

Přehrát video

Celý záznam pietního aktu

Fotogalerie